Popularita kytary nejvíce vzrostla koncem šedesátých let minulého století. Zájem o tento nástroj byl tak veliký, že bylo nutné zahájit jeho výuku i v Lidové škole umění, dnešní Základní umělecké škole v České Třebové. Kytarové oddělení zde vzniklo v r. 1972 a v podstatě neprošlo žádnými zásadními změnami až do dneška. Popularita kytary je zapříčiněna třemi důvody.

Akustická kytara

1.) Je to nástroj cenově dostupný. Kytara ke studiu na ZUŠ se dá koupit již od 5.000 Kč.
2.) Kytara je nástroj snadno přenosný, dá se na ni hrát jak u táboráku, tak v koncertních sálech. Dá se použít v kombinaci s jinými nástroji.
3.) Kytara je nástroj vícehlasý. To je bohužel i příčinou, proč v posledních letech zájem o tento krásný nástroj upadá. Určitá pohodlnost a netrpělivost dětí sehrává v dnešní době svoji roli. Studium na kytaru zcela jistě trpělivost a píli vyžaduje. Posloucháme-li ale hru na kytaru, zjišťujeme, že je to skutečně něco krásného, uklidňujícího a inspirujícího. Vynikající protiklad dnešní uspěchané, chaotické a hlučné době.

Studenti kytarového oddělení zvládají vše, co předepisují osnovy. Stupnice, etudy a přednesové skladby. Získávají tím technické dovednosti potřebné k pěstování čistého tónu a kultivovanosti hudebního projevu. Jsou vedeni k samostatné orientaci v hudebních problémech, aby se mohli stát dobrými muzikanty, ať už při amatérském muzicírování, ale i v profesionální oblasti.

kytara-ruda-3