Hra na příčnou flétnu má na českotřebovské ZUŠ velmi dlouhou a krásnou tradici. Je možné začít hrát hned, tedy bez přípravného studia hry na zobcovou flétnu nebo až po úvodních letech s flétnou zobcovou. Záleží na fyzických a intelektuálních dispozicích budoucího žáka.

Studium je rozděleno do dvou stupňů obtížnosti – 1.stupeň 7 roky a 2. stupeň rovněž 4 roky. Již ve velice krátké době je možné a dokonce žádoucí, aby žáci muzicírovali s doprovodem klavíru nebo jako flétnová dua, tria či kvarteta. Je vítaná i spolupráce s jinými nástroji – např. s houslemi.

Komorní hudba tvoří podstatnou složku naší hudební činnosti a přináší uspokojení, radost a osvěžení ducha interpretů i posluchačů. Naše vystoupení při školních besídkách, koncertech ZUŠ, vernisážích, církevních slavnostech a jiných příležitostech bývají velmi srdečně přijímána a hodnocena.

Na začátku studia je možné si v ZUŠ příčnou flétnu zapůjčit na jeden školní rok. Toto je dostatečně dlouhá doba pro zjištění a upevnění zájmu žáka i jeho schopnosti uměleckého rozvoje ve hře na příčnou flétnu.